HASTA YAKINLARININ İYİ OLUŞ HALİ

BERKAY KÖSE ( Uzman Klinik Psikolog )Bakım Kavramı

Bakım kavramı literatürde bütünsel (fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal olarak) anlamda başkalarına yardım etme süreci olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, bakım sürecinde, bakıcılar hem psikolojik hem de fiziksel durumlarını etkileyen bazı zihinsel (örneğin depresyon) ve günlük fiziksel / sosyal zorluklarla karşılaşabilirler.

Bakıcı Yükü Kavramı

Bakıcı yükü, bakım sürecinde ortaya çıkan herhangi olumsuz bir sonuç olarak tanımlamıştır. Hoening ve Hamilton bakıcı yükünü objektif (nesnel) ve subjektif (öznel) olarak iki kategoride sınıflandırmıştır. Subjektif (öznel) yük depresyon, kaygı ve utanç gibi olumsuz duygularla ilgilidir. Objektif (nesnel) yük ekonomik kısıtlamalar, azaltılmış sosyal aktivite ve faaliyetlerle ilgilidir.

Literatürde, bakıcı yükünün kişinin hayatının çeşitli yönleri üzerindeki etkisini araştıran birçok çalışma vardır. Bu yönlerden biri depresif belirtilerdir ve literatürde bakıcı yükünün yüksek olmasıyla depresif belirtiler arasında güçlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca bakıcı yükü ile psikolojik iyi oluş hali arasında negatif ilişki bulunmuştur.

Hasta yakınlarının, bakım verme sürecinde deneyimlediği olumsuz duygulardan bazıları mutsuzluk, ümitsizlik, inkâr, suçluluk, öfke, tükenmişlik ve strestir.

Bu Olumsuz Duygularla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Farkındalığın zihinsel hastaların bakıcılarının iyi oluş hali üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bunlara ek olarak, önceki çalışmalar farkındalığın daha yüksek fiziksel iyi oluş hali ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, farkındalık, bakım verenlerin yaşam kalitesi, iyi oluş hali ile pozitif olarak ilişkilidir ve bakıcı yükünün seviyesi ile negatif olarak ilişkilidir. Ayrıca, farkındalığın bakıcı yüküne karşı koruyucu / moderatör rolü olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla bakım verenler farkındalık çalışmaları yapabilirler. Farkındalıkla alakalı bir makale sitemizde mevcuttur.

Profesyonel sağlık hizmeti veren kuruluşların ya da diğer aile bireylerinizin size yardım etmesine izin verin ve bu sorumluluğu paylaşın. Alabileceğiniz her türlü yardım bakıcı yükünüzü ve bakıcı stresinizi hafifletecektir.

Sosyal hayatınızı ve kendi hayatınızı ihmal etmeyin. Aileniz ve arkadaşlarınız ile vakit geçirmeyi ertelemeyin. Sosyal ilişkileriniz, kendinize vakit ayırmanız, bu süreçte hissettiğiniz olumsuz duyguları hafifletebilir.

Bakmakta olduğunuz yakınınızın hastalığına dair bağlantılarınızı sağlam kurun. Bu hastalıkla alakalı derneklere ve sosyal gruplara üye olabilirsiniz. Bu şekilde diğer ailelerin nasıl bir süreçten geçtiğini ve onların ne yaptığını öğrenirsiniz. Aynı zamanda yalnız olmadığınız hissini de deneyimleme şansınız olur. Ayrıca devlet kurumlarının ne gibi hizmetler sunduğunu da öğrenin.

Kendi sağlığınıza önem verin. Fiziksel aktiviteleri, düzenli beslenmeyi ihmal etmeyin. Uyku düzenine ve hijyenine dikkat edin. Sağlık durumunuz ile ilgili her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için bir doktor ile görüşün.

Scroll to Top